Vodeći ortopedi Poliklinike Matulić : prof.dr.sc. Boris Nemec, dr.med. Bruno Luetić, dr.med. Zvonimir Kutleša, dr.med. Luka Širola
NOVO!
Metoda obnavljanja hrskavice iz vlastitih masnih stanica
U periumbilikalno područje (područje oko pupka) aplicira se tumescentna anestezija, te nakon 10 min započinje aspiracija masti (liposukcija)…
Saznaj više
U poliklinici Matulić provodimo najnovije terapijske postupke aplikacije stanica dobivenih iz masti u zglob ili meko tkivne strukture s ciljem regeneracije i zaustavljanja degenerativnih promjena. Zahvat se izvodi u lokalnoj anesteziji, gotovo je bezbolan i traje 60 minuta. Pacijent se po završetku zahvata uz minimalnu poštedu vraća svojim svakodnevnim aktivnostima.
U periumbilikalno područje (područje oko pupka) aplicira se tumescentna anestezija, te nakon 10 min započinje aspiracija masti (liposukcija). Nakon liposukcije, procesom centrifugiranja se iz masti izdvaja stromalna vaskularna frakcija (SVF) koja uz endotelne stanice, pericite i adipocite sadrži više od milijun visokokvalitetnih mezenhimalnih matičnih stanica. Preporuča se minimalno tri do maksimalno sedam dana po aplikaciji ne uzimati nesteroidne antireumatike (tablete protiv bolova kao što su Brufen, Ibuprofen, Neofen, Voltaren i Ketonal) kako navedeni lijekovi ne bi negativno utjecali na finalni učinak.
Primjena navedene metode će na upalne promjene u zglobu ili mekom tkivu (tetive, mišići i ligamenti) djelovati protuupalno i potaknuti proces obnove tkiva. Zahvaljujući poticanju nastanka novih krvnih žila povećava se dotok kisika i time omogućava brža i kvalitetnija obnova ozlijeđenog područja.

Glavne indikacije primjene metode obnavljanja hrskavice iz vlastitih masnih stanica su:
- osteoartritis koljena, kuka, gležnja i ramena
- ozljede tetiva (istegnuća, puknuća tetive ramena/ rotatorne manžete)
- istegnuća i puknuća ligamenata (djelomična ruptura prednje ukrižene sveze, rupture medijalnog i lateralnog kolateralnog ligamenta, ruptura prednjeg talofibularnog ligamenta)
- istegnuća i puknuća mišića
- sindromi prenaprezanja ili tendinopatije (sindrom bolnog ramena, teniski i golferski lakat, sindrom škljocavog kuka, hondromalacija patele, skakačko koljeno, sindrom Ahilove tetive, plantarni fascitis/sindrom bolne pete)
Ovom načinu liječenja potrebno je određeno vrijeme da se pokažu pozitivni efekti terapije jer je sam proces obnove oštećenih tkivnih struktura novim vremenski uvjetovan. Pojedini pacijenti mogu osjećati poboljšanje neposredno nakon aplikacije, ali najčešće se promjene osjete tri mjeseca po aplikaciji. Učinak traje jednu do dvije godine te se nakon tog perioda zahvat može ponoviti. U kojoj mjeri će se poboljšanje javiti prvenstveno ovisi o tipu i stupnju oštećenja tkiva.
Kontraindikacije za primjenu metode obnavljanja hrskavice iz vlastitih masnih stanica su:
- Poremećaj funkcije trombocita
- Izrazita trombocitopenija
- Akutna infekcija
- Sepsa
- Maligne bolesti
- Kronična bolest jetre
- Nizak nivo hemoglobina (Hgb < 10 g/dl)
- Upotreba kortikosteroida unutar posljednjih mjesec dana (intraartikularno)
Navedena metoda liječenja je minimalno invazivna i vrlo sigurna te predstavlja revoluciju i budućnost regenerativne medicine.
Metoda obnavljanja hrskavice iz vlastite krvi / ACP metoda
Terapija obnavljanja hrskavice uz pomoć vlastite krvi predstavlja jednu od najučinkovitijih načina liječenja ozljeda koštano-mišićnog sustava…
Saznaj više
Terapija obnavljanja hrskavice uz pomoć vlastite krvi predstavlja jednu od najučinkovitijih načina liječenja ozljeda koštano-mišićnog sustava. Riječ je o brzoj i jednostavnoj metodi u kojoj se koriste Vaši vlastiti trombociti za regeneraciju mekog i tvrdog tkiva.
Na taj način značajno se skraćuje vrijeme liječenja od ozljede i ubrzava oporavak kako nakon ozljeda tako i nakon operativnih zahvata.
Tretman ACP sastoji se od vađenja male količine venske krvi koja se potom centrifugira kako bi se izdvojili trombociti bogati faktorima rasta, potrebni za liječenje bolnog mjesta. Posljednji korak je aplikacija izdvojenog ACP-a u oštećene, ozlijeđene i bolne zglobove.
Ovisno o stupnju oštećenja i području koje se tretira, može biti potrebno nekoliko tretmana, o čemu će Vas upozoriti i liječnik.
Kada primjeniti navedenu terapiju?
- kod degenerativnih i upalnih promjena tetiva
- kod rupture ligamenata
- kod djelomične ili potpune rupture mišića
- nakon operacije ligamenata
- kod oštećenja zglobne hrskavice
- kod rupture križnih ligamenata koljena
- kod plantarnog fascitiisa (petni trn)
- u postoperativnom tijeku rehabilitacije nakon prijeloma, zahvata na hrskavici, meniskusima, ligamentima ili tetivama
Kada se ne preporučuje primjenjivati ACP tretmane?
- slučaju malignih oboljenja
- sistemskih bolesti krvi
- infekcija
- nestabilnog krvnog tlaka i
- sistemske kortikosteroidne terapije.
Ukoliko Vam tegobe koštano-mišićnog sustava negativno utječu na svakodnevne obaveze i smanjuju kvalitetu života, obratite se našim ortopedima s povjerenjem te će Vam oni preporučiti najprikladniji način liječenja, a u svrhu što većeg olakšanja tegoba i povratku normalnim aktivnostima.
Artroskopija koljena
Artroskopija koljena je minimalno invazivna kirurška tehnika liječenja bolova u koljenu. Postupak se izvodi kroz dva mala kožna reza…
Saznaj više
ARTROSKOPIJA KOLJENA je minimalno invazivna kirurška tehnika liječenja bolova u koljenu. Postupak se izvodi kroz dva mala kožna reza dužine cca 5 mm smještena na prednjoj strani koljena gdje se kroz jedan uvodi kamerica, a kroz drugi se malim artroskopskim instrumentima popravljaju uočena oštećenja koljena.
Mali kožni rezovi rezultiraju manjom boli za pacijente, manjom ukočenošću zgloba te se ovom metodom često skraćuje vrijeme potrebno za oporavak i povratak omiljenim aktivnostima.
Artroskopija se preporučuje kod bolnih stanja koljena koja ne prolaze ne kirurškim liječenjem (odmor, analgetici, fizikalna terapija i injekcije).
Najčešći razlozi za artroskopiju su:
- Oštećeni menisci – uklanjanje ili popravljanje (šivanje meniska)
- Oštećena zglobna hrskavica – zaglađivanje ili popravak iste (mikrofrakture)
- Uklanjanje slobodnih zglobnih tijela
- Uklanjanje upaljene zglobne ovojnice
- Oštećenje i bolovi pod čašicom
Postavljanje indikacije za operaciju obavlja specijalist ortopedije anamnezom, kliničkim pregledom i potrebnom radiološkom obradom koljena (RTG ili MR koljena). Nakon odluke o artroskopiji bolesnik će biti upućen na obavljanje potrebnih predradnji za sam operativni zahvat što uključuje uputu operatera o samom zahvatu, uputu o vađenju krvnih pretraga te dogovor termina za zahvat.
Večer prije operacije aplicira se lijek protiv zgrušavanja krvi kao prevencija stvaranja mogućih krvnih ugrušaka. Bolesnik najčešće dolazi u Polikliniku 30 minuta pred operativni zahvat, a na dan zahvata ne smije ništa jesti i piti. Po dolasku se obavlja razgovor sa anesteziologom te se pregledavaju krvne pretrage ( po potrebi se razgovor može obaviti i koji dan prije samog zahvata).
Artroskopski operativni zahvat je bezbolan. Izvodi se u plitkoj anesteziji i najčešće traje oko 30 min. Mali kožni rezovi se zatvore šavima koji se uklanjaju za 10-ak dana te se noga zamota u elastični zavoj. Sat vremena nakon zahvata bolesnik odlazi na kućno liječenje, samostalno sa štakama.
Pri odlasku iz ustanove dobiva nalaz specijaliste kao i sve upute o daljnjoj rehabilitaciji i kontrolama.
Komplikacije ovakvih zahvata su iznimno rijetke te će te u razgovoru sa operaterom biti upućeni na najčešće moguće: oteklina koljena, infekcija, stvaranje krvnog ugruška i osjećaj ukočenosti koljena. U slučaju pojave bilo kakvih tegoba važno se je javiti odmah operateru.